Dietetyk do cateringu

Kuchnia roślinna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nadal istnieje przekonanie, że rezygnacja z mięsa sprawi, że nasze posiłki staną się mdłe, pozbawione aromatu, mało atrakcyjne. Dla wielu dieta wegetariańska kojarzy się z panierowanym kotletem sojowym z ziemniaczkami czy makaronem w sosie pomidorowym Napoli – bez mięsa. To wszystko nie musi być prawdą, dieta roślinna może być bardzo urozmaicona, różnorodna, zbilansowana i co najważniejsze –  pyszna! Z pomocą przychodzi szeroka gama produktów, będących źródłem białka roślinnego oraz przyprawy. Kluczem sukcesu diet wegetariańskich i wegańskich jest odpowiedni dobór przypraw, które są esencją smaku i aromatu. Właściwa kompozycja mieszanek ziół i przypraw sprawia, że każda dieta, nie tylko roślinna, staje się bardziej smaczna i atrakcyjna pod wieloma względami.

Eksperymentując w kuchni z przyprawami i ziołami, warto pamiętać o podstawowej zasadzie: mniej znaczy lepiej. W przeciwnym razie łatwo przedobrzyć. Jeśli przesadzimy z ilością danego zioła, wówczas przytłoczymy smak innych przypraw, a wręcz samego dania. Dlatego lepiej jest dodawać je stopniowo, aż do uzyskania pożądanego smaku i aromatu. Suszone zioła zaleca się dodawać na początku gotowania by uwolnić smak, świeże natomiast pod koniec by utrzymać świeżość. Suszenie ziół sprawia, że charakteryzują się wyższym stężeniem fitozwiązków, są pozbawione wody, a zatem są bardziej esencjonalne i oddają potrawom więcej smaku niż świeże.  Dania kuchni wegetariańskiej wymagają niekiedy 2x tyle ziół, ile używa się ich w mięsnej wersji.

 

Sól jest podstawowa przyprawą, bez której trudno wyobrazić sobie gotowanie. Na rynku mamy szeroki wybór różnych gatunków soli. Jedna z nich tzw. czarna sól znana również jako „Kala Namak” często stosowana jest jako wegański zamiennik jajek. Szybko zyskała popularność, a dzięki niej dania zyskują jajeczny posmak. Czarna sól idealnie pasuje do orientalnych i pikantnych dań. Należy jednak pamiętać, że to nadal sól, która, choć jest potrzebna, to jednak należy uważać, aby nie przesadzać z jej ilością. Słony smak potraw można także uzyskać, dodając mieszankę bazylii i rozmarynu, zaleca się zastępować sól suszonym lubczykiem, estragonem lub tymiankiem. W kuchni roślinnej papryka wędzona jest absolutnym hitem. Nadaje potrawom delikatnie dymnego smaku i aromatu. Pasuje do wegańskiego leczo czy wszelkich domowych smarowideł na kanapki.

Posiłki w diecie wegetariańskiej, szczególnie w kuchni orientalnej, często doprawiane są sosem sojowym, sosem rybny czy ostrygowym. Dodatek tych sosów nadaje potrawom słodki smak i orientalny aromat. Świetnie sprawdzą się aby podbić smak potrawy, należy jednak pamiętać, aby zmniejszyć ilość dodanej soli w tym daniu.

Dieta roślinna oznacza duże ilości strączków, które zapewniają niezbędne do funkcjonowania białko. Strączki wciąż bywają owiane złą sławą, ponieważ zdarzają się po nich dolegliwości trawienne. Można jednak im zapobiegać, dodając do dań z nich przygotowanych odpowiednie zioła. Spośród ziół łagodzących niestrawności wymienia się: kminek, kumin, oregano, bazylii, majeranku, tymianku, estragonu i cząbru.

Chilli wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Doprawiając potrawy ta przyprawą nie tylko zyskamy na walorach smakowych, ale i zdrowotnych. Natomiast zastosowanie curry przypomni mięsny smak potrawy, w skład tej mieszanki wchodzą: kurkuma, czarny pieprz, chilli, cynamon, imbir, kumin, kolendra, kardamon i anyż.

Dla urozmaicenia i wzmocnienia walorów smakowych dań bezmięsnych zaleca się dodawać grzyby, szczególnie w postacie suszonej. Intensyfikują doznania smakowe potraw typu: gulasze, pasztety, kotlety warzywne i sosy. Identycznie efekty uzyskamy używając do potraw suszonych pomidorów. W wielu przepisach potraw wegetariańskich wykorzystuje się płatki drożdżowe, które nadają one daniom serowy i lekko słodki smak. Chcąc wzbogacić smak i wartość odżywczą dań roślinnych warto posiłkować się dodatkiem czarnuszki, sezamu, nasion słonecznika, pestek dyni czy orzechów. Dodanie dobrej jakości oliwy z oliwek, oleju sezamowego czy z orzechów włoskich nadaje potrawom orientalny charakter. Tłuszcz podkręca smak, najlepiej korzystać z nich w naturalnej formie: awokado, orzechy, pestki, nasiona, oliwki.

Nie należy zapominać o szerokim zastosowaniu przypraw korzennych w posiłkach kuchni wegetariańskiej, w tym również dań słodkich. Nalezą do nich cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, wanilia, szafran, kardamon czy kurkuma. Nawet zwykłej potrawie potrafią one nadać niepowtarzalny smak i aromat.

Zdecydowanie warto zagłębić się w świat przypraw i ziół, korzystać z ich właściwości, smaków i aromatów, poznawać kolejne, niezwykłe dodatki i sprawiać, że dania, które przygotowujemy, są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

Zostaw komentarz

Brak produktów w koszyku.

X